21 Ekim 2017 Cumartesi
  • DOLAR2,8709
  • EURO3,0873
  • BIST81.713
Sağanak Yağışlı
20°C

iPhone 5 hakkında bilmeniz gereken herşey.[Güncel]

iPhone 5 hakkında bilmeniz gereken herşey.[Güncel]
MobilTeknolojiTüm Makaleler - 28 Ağustos 2012

Abartısız bütün dünyanın beklediği iPhone 5 bugün tanıtılıyor. T.S.İ 20.00’da yapılacak tanıtımı canlı aktaracağız ve bütün detayları sizlerle paylaşacağız.

Bugün iPhone 5’in tanıtımını sizlere canlı aktarıyoruz. Artık bugün bütün uzmanlar, yazarlar susuyor ve Apple konuşuyor. Diğer bir çok üründe olduğu iPhone 5 ide sizlere canlı anlatacağız.

 

İphone 5 in tanıtımına saatler kala .Phone 5 Twitter’da trend oldu. Günün konusu bütün dünyada iPhone 5

 

 

Zaman öyle hızlı geçiyor ki günümüzde ne zamanı nede teknoloji tam anlamıyla takip etmek gerçekten çok zor. Bundan yaklaşık bir yıl önce iPhone 5 hakkında dünya ve Türkiye medyasında ve teknoloji portallarında yazılanları hatırlıyorumda daha gün gibi gözlerimin önünde. Bütün herkes iPhone 5 beklentisi içinde tahminler yaparken iPhone 4 S ile tanıştık. Yani kısaca geçen sene iPhone 5’i beklerken Apple firması herkesi ters köşe yatırdı ve iPhoen 4 S nin tanıtımını yaptı. Şayet böyle olmasaydı şuanda iPhone 5 değil iPhone 6 yı bekliyor olavaktık.

iPhone 5 in tanıtılması yakındır. Tabiri caizse eli kulağında. Son günlerde bütün teknoloji portalalrında iPhone 5 ile alakalı haberlerin artmasıda bu yüzden. Tabi bunlar birazda reklam kokan hareketler. Aynı süreci Samsung Galax 3’de de yaşamıştık.

İphone Şaşırttı Fakat Çok Seyrek:

Doğrusunu söylemek gerekirse iPhone yukarıda bahsettiğim sürecin dışında pek fazlada şaşırtıcı bir ürün çıkartmadı. Ürünün çıkmasından önce yapılan yourmlar genelde %80 civarında doğru çıktı dersek yanlış plmaz.

iPhone ‘nin tarihine baktığımızda, bizi ilk ürünüyle şarşıttığını görüyoruz. Yani 2007 yılı. App Store İphone 3G ve İOS 2.x ( o günlerde – iPhone OS) ile 2008 yılında çıktı. O döenmde gadget ahrikaydı ama yinede rakip firmalarla kaşrılaştırıldığında zayıf kalıyordu. Fakat mükemmel arayüz, dokunmatik kapasitif ekran, ivme ölçer, alüminyum kasa ve mineral cam ürünü görenlerin aklını başından almaya yetiyordu. Bunlar iPhonenin şaşırtıcı yönleriydi.

 

Genel anlamda bu süreçte Apple Store’nin bir sürpriz gibi olarak algılanmasına aslında karşıyım. Bütün bu ürünlerden sonra Apple Store’nin çıkışını bir yenilik veya sürpriz çerçevesinde değerledirmek yanlış bence.

Doğrusunu söylemek gerekirse Aplle’nin 3GS’de duyurduğu bizi şaşırtacak hiçbir sürpriz yoktu. ( yüksek kalite’de plastik) video kayıt biraz daha iyiydi, kamera ilevi daha verimli,, bir manyetometre (elektronik pusula), oleophobic kaplama ve üretken güncel dolum.  Akıllı telefonun bu sürümü hızlı olmasına hızlıydı ama ortada abartılacak veya müşterilerini hayran bırakacak bir özelliği yoktu dememiz yanış olmaz.

Fakat iPhone 4 getirdiği bir çok değişiklikle bir dönemin ürünüydü diyebiliriz. iPhone 4 gerçekten o dnmede kıyasladığımızda telefon olarak değerlendirmek yanlış olurdu; iPhone 4 için bir aparat yada bir aygıt kelimesi daha uygun olur diye düşünüyorum. iPhone dörde olan ilgi ve talep öyle bir noktadaydıki, ürünün berbat sunumu bile onun popüler olmasına engel olamamıştı. iPod touch 3Gen, gigahertz işlemci ve 512 MB RAM, harika bir fotoğraf makinesi ile güçlü dolum, çok naif bir  kalınlığa sahip İnanılmaz ekran, zarif cam ve çelik kasa (kırılgan olmasını hatırlamak zorunda değiliz:) flaş ve HD video kayıt. Dörtlü ekran çözünürlüğe rağmen, cihazın performansı iyi olmayı sürdürüyor ve şu anda bile, cihaz mükemmel çalışıyor diyebilirim. Yani kısaca özetlemek gerekirse iPhone 4 kısa sürede fenomen olmayı fazlasıyla hak etmişti.

Doğrusunu söylemek gerekirse, hatta her ne kadar kendi fikrim olsada genel kanaat iPhone 4s nin bir hayal kırıklığı yarttığı. Ciddi manada bir yenileme yoktu. Belki ürünü karalamak gibi algılanabilir fakat iPhone 4S’nin bir ara ürün olduğunu düşünenlerdenim. Yani tek kelimeyle durumu izah edecek olursa iPhone= hayal kırılığı.

iPad 2 gibi yeni ve güçlü dolum, iyi bir kamera, 64 flash bellek GB ve bunlara benzer çokta etkileyici olmayan yenilikler. Türk kullanıcılar için iPhone 4S pek de yatırım yapılacak bir aparat değildi

iPhone 4S’in en skandal süreci de daha ürünün sunumu yapılmadan gadget  hakkında bilgilerin sızmasıydı. Böylece sihir bozulmuştu ve çıkarılması planlanan ürün hakkında yapılan tahminlerin büyük bir bölümü tutmuştu.Apple A5, 64GB flash bellek, iOS 5, FullHD-video kayıt, biraz daha geliştirilmiş bir kamera, CDMA desteği (Cep yönlülük modülü evet, sürpriz).

Doğrusunu söylemek gerekirse iPhone 4S’de yaşanılan bu skandallar ve sızmalar süreci sanki iPhone 5 içinde tekrar ediyor. Yani iPhone 4s’de yaşanılan kabus iPhone 5 de tekrar ederse şaşırmayın.

Kuşlar Haberleri Dünyaya Yaydı – iPhone 5 ‘in  Detaylı Özellikleri.

iPhone 5 Ekran:

Daha önce ele aldığımız makalelerde genel kanaati yazmıştım. iPhone 5’in ekranının biraz daha büyük olacağı yönünde genel bir kanaat oluşmuş durumda. Böyle bir kanaatin oluşmasının asıl sebeplerinden birisi şüphesiz daha önceki sürümlerin diğer rakip ürünlere göre ilk defa bu boyutta telefon çıkarmış olması. iPhone 5 in daha ince olduğu yönündeki beklentilerde ekranın daha büyük olduğu yönündeki iddiaları destekliyor.

Aslında iPhone ekranının büyük olacağına dair tahminle iPhone 4S öncesinde de vardı ve bu tahminde bulunanlar yanılmadı. İşte belkide bu yüzden iPhone 5 in ekranının biraz daha büyük olacağı yönünde genel bir kanaat oluştu. Apple’nin bu konuda bizi yanıltacağını düşünmüyorum.

Ekranın biraz daha geniş olması durumunda haliyle Apple ekran çözünürlüğü üzerinde de çalışmış olması lazım. Çünkü ekranın büyümesiyle birlikte çözünürlük kalitesinin düşeceğini tahmin etmek zor değil.

iPhone 5’in  4,6 inçlik retina ekran kullanacağına dair bazı haberlerde ortaya atıldı Mart ayında. Bu haberleri ortaya atanlarsa Güney Kore medyasını kaynak olarak gösterdiler. Fakat bu iddiaları Korenin en büyük tedarikçileri  LG Display ve Samsung Electronics Co reddettiler.

6. Nesil İphone hakkında şimdiye kadar elimize ulaşan en sağlam kaynaklardan bir süre kısa bir süre önce yayınlanan video. Bu videoda yeni ürün hakkında geniş bilgiye ulaşmamız söz konusu. Fakat video görüntülerinden anlaşıldığı kadarıyla iPhone 5 in 4 inçlik ekrana ulaşacağı. Bunu yukarıda da belirtmiştik.

Fakat genel kanaat aksine yayınlanan video da ekranın en ve boy olarak büyümesi yerine boyunun daha uzun olacağını görüyoruz. Bunun nedenide tabiki telefonun tek elle daha rahat kavranması hedeflenmiş.

Bu bağlamda, MacRumors’un hazırladığı animasyon bize iPhone 5’in sağlayacağı avantajları gösteriyor.

Buradan anlaşıldığına göre, telefonun ana menüsünde daha fazla uygulama gösterme imkanına kavuşulurken, klasör içerikleride çok daha zengin şekilde listelenecek.  Haliyle geniş ve uzun ekranda iPhone 5 kullananlar için video ve oyunların gösterim miktarı da doğru orantılı olacak. Yukarı da da belirttiğimiz gibi, telefonun ekranının büyümesiyle birlikte meydana gelebilecek çözünürlük sorunu ile alakalı çalışmalarında yapıldığını beklemek sürpriz olmaz.

 

iPhone 5 Tarihi Belli Olsu

Bugün itibariyle iPhone 5 hakkında bildiğimiz en bariz gerçek iPhone 5’in 12 Eylül 2012 tarihinde dünya’ya tanıtılacağı. Tanıtımla birlikte en geniş bilgileri sizlerle paylaşacağız. Şimdi biz olası özellikler hakkındaki yazımıza  devam edelim.

iPhone 5 in kasası

iPhone 5 in kasası hakkında bir çok görüş var, fakat yine diğer özelliklerinde olduğu gibi, genel kanaat, iPhone 5 in kasasının ekranıyla orantılı olarak daha büyük geniş ve uzun olacağı yönünde. Bunun dışında kasanın malzemesinde kullanılan maddelerde farklı olacak. Fakat bu konuda daha fazla detaya girmek gerçekten uzaklaşmamıza eden olur. Şuanda internette dolaşan tahmini görüntüleri izlerle paylaşıyoruz. Aşağıda şuana kadar internette yayımlanan iPhone 5’in kasası ile alakalı resimlerin en gerçeksçisi olarak sonuncusunu buluyorum.

Bunu en gerçekçi iPhone 5 kasası olarak görüyorum.

Neden son görüntü daha gerçekçi? Çünkü 1 -2 hafta önce sansasyonle görüntüler dünya medyasını meşgul etmişti. Ve bence de iPhone 5’in kasası bundan farklı olmayacak.

Doğrusunu söylemek gerekirse iPhone 5 in kasından alında anakartı, ön panevi ve hatta bataryasına kadar bir çok bilgi sızdı. Bu sızmayı yapanlardan birsi de iResQ isimli Apple ürünlerin tamirini yapmakta olan firma oldu, söz konusu firma bütün bu parçaları bir araya getirerek bir örenk oluşturdu.

Firma tarafından bir araya getirilen parçaların, birbiriyle uyumlu görüntüleri telefonun gerçeğe yakın olduğunun bir göstergesi olarak kabul edildi.Vida deliklerine kadar uygunluğu sağlayan firmanın en önemli ve dikkat çeken girişmi 19 pinli bağlantı notasının hemen bitişiğine 3.5 mm girişin yer alması oldu. Yani iPhone 5’in kulaklık girşinin telefonun alt tarafında olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

*

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


Kefline
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SEO Hizmetleri Seondex tarafından verilmektedir.