1 Kasım Seçim Anketi

0
73

Konsensüs araştırma şirketi, 2000 denekle 85 seçim çevresinde yaptığı araştırmanın sonuçlarını Yavuz Oğhan’a anlattı. Konsensüs’ün Genel Müdürü Murat Sarı AK Parti’nin oyunu yaklaşık iki puan arttırdığını ancak tek başına iktidarı yakalayamadığını söyledi.

“Araştırma sonuçları bize 7 Haziran’a göre partilerin oy oranlarında çok bir fark olmadığını gösteriyor. Ankara bombalaması Ak Partiyi olumsuz etkiledi. Güneydoğu’daki çatışmalı süreç de HDP’yi. MHP’nin seçim sonrası uyguladığı stratejinin oy kaybettirdiğini görüyoruz. CHP ise özellikle patlama sonrası seçmen sayısını arttırıyor.”

AK Parti:    43     272 Milletvekili

CHP:        28,6    146 Milletvekili

MHP:        13,1    57 Milletvekili

HDP:        11,9    75 Milletvekili

DİĞER:     3,4w

Hata payı artı eksi %2

‘CHP Sürpriz Yapabilir’

Konsensüs araştırmasına göre CHP’de gözle görünen bir artış var. MHP’de ise erime. Konsensüs Güneydoğudaki çatışmalı sürecin HDP’yi de aşağı çektiğine ilişkin bulgulara ulaşmış araştırmasında. Ancak Ak Parti için seçmen nabzını ölçen Genar’ın bulguları farklı.

‘Tek Başına İktidar Olmaya Az Kaldı’

Genar’ın AK Parti bulgusu Konsensüs’ün yarım puan üzerinde. Ancak CHP bulgusu Konsensüs’e göre 3.3 puan aşağıda. Tabloyu Genar’ın Başkanı İhsan Aktaş yorumladı.

“Bu seçimde CHP tahminleri araştırma şirketlerinin bir bölümünü mahcup edecek. Bölgede katılım düşerse HDP’nin oy oranında aşağı doğru bir yöneliş olabilir ama baraj tehlikesi yok. MHP ise tabanın ‘iktidar’ talebine yanıt veremediği için 7 Haziran’a göre aşağıda görünüyor.”

AK Parti:     43,5

CHP:         25,3

MHP:         14,5

HDP:         13,3

Hata payı artı eksi % 1

Genar Başkanı İhsan Aktaş’a göre de ortaya çıkan tabloda tek başına iktidar bıçak sırtı. Aktaş AK Parti için tek başına iktidara “Ramak kalma” hali var.

“AK Parti bugünden itibaren kendisini bir puan attırmaya kodlamış durumda. Tek başına iktidar olması için bir puana ihtiyacı var. AK Partinin iktidar olup olmaması, ramak kalması tarifi vardır ya, kesinlik yok, ramak kalma hali var.”

Her iki araştırma şirketinin yetkilisi de yurt dışından gelecek oyların kritik illerde önemli sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Bir de parlamento dışında kalan partilerin 7 Haziran’a göre çok daha az seçmenden oy alacağı tahminini yaptılar.

Geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde Ak parti zaferle çıkmasına rağmen yeterli millet vekili sayısına ulaşamadı ve koalisyon çalışmalarından bir sonuç çıkmayınca 1 Kasımda yeniden seçim kararı alındı.  HPD ve MHP nin oylarını arttırarak çıkması HDP nin barajı aşması geçtiğimiz seçimlerde en çok konuşulan konu olmuştur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here