4lü Tarama Testi Riskli Çıkanlar Ne Yapmalı

0
96

Bu makalemizde aşağıdaki soruların cevaplarını almaya çalışacağız.

  • dörtlü tarama testi riskli çıkarsa
  • 4 lü tarama testi ne kadar güvenilir
  • 4 lü tarama testi sonucu yüksekliği
  • 4lu tarama testi sonucu
  • üçlü tarama testi riskli çıkanlar
  • ikili tarama testi pozitif çıkanlar
  • dörtlü tarama testi sonucu negatif ne demek
  • amniyosentez sonucu pozitif çıkanlar

4lü Tarama Testi, hamilelik süresince bebeğin down sendromu, bebeklerde beyin hasarı, nöral tüp defekti ve Trizomi 18 anansefali gibi doğuştan bir hastalığa sahip olup olmadığını belirlemek için kan örneği alınarak yapılan bir testtir.

4lü Tarama Testi- 4lü test olarak da bilinir- hamile bir kadının kanında bulunan 4 bileşeni inceleyen bir doğum öncesi testidir. Bunlar:

4lü Tarama testi hamileliğin 15. Ve 20. Haftaları arasında uygulanmalıdır. İdeal olarak, 15. Ve 18. Haftalar arasında da uygulanmaktadır. Test, fetüsün beyninde, omuriliğinde ve merkezi sinir sistemindeki (sinir yolu) diğer sinir dokularında herhangi bir genetik bozukluk veya sorun olup olmadığını ölçer.

4’lü Tarama Testi Nasıl Uygulanır?

4lü Tarama Testi, yaklaşık 5-10 dakika süren anneden alınan kan örneğiyle uygulanır. Kan örneği incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Sonuçları almak birkaç günü bulabilir.

4’lü Tarama Testinin Anneye Ya da Bebeğe Yan Etkileri Nelerdir?

Kan alırken oluşan rahatsızlığın dışında, 4lü tarama testinin herhangi bir yan etkisi ya da bilinen bir riski bulunmamaktadır. Annenin kanıyla uygulanan doğum öncesi yapılan bir testtir.Test herhangi bir düşük riskine ya da diğer hamilelik komplikasyonlarına sebep olmaz.

4’lü Tarama Testi Ne zaman Yapılır?

4’lü Tarama Testi Neden Uygulanır?

4’lü tarama testi, aşağıdaki koşullara sahip bir bebek taşıyıp taşımadığınızı ölçmek için uygulanır:

4lü Tarama Testinin Doğruluk Oranı Nedir?

4lü tarama testi bir tarama testi olduğu için oluşabilecek riskler hakkında bilgi verir fakat hiçbir durumun kesin tanısını koymayı sağlamaz.  Sadece bir tarama testi olduğu için %100 doğru sonuç vermeyebilir. Yaklaşık %85 oranında açık sinir yolu bozukluklarını, bebeğin beyin ve omurilik gelişimindeki problemleri saptamaktadır. 35 yaş üstü ve %75 oranında genç kadınlarda down sendromu fetüslerin %85 oranında tespit edilmesini sağlamaktadır.

4’lü Tarama Testinde Anormal Sonuçlar Ne Anlama Gelmektedir?

Anormal bir sonuç her zaman bebeğinizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Eğer anormal bir sonuçla karşılaşırsanız, gelişmekte olan bebeğinizin durumunu ölçmek için bir ultrason testi yaptıracaksınız demektir. Eğer ultrason bir problemi işaret ediyorsa, daha fazla test ve rehberlik önerilecektir.

“Pozitif” sonuç, bebeğinizin doğuştan bir kusurla doğma riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Eğer sonuç “negatif” ya da normal ise, bebeğinizin herhangi bir doğuştan kusuru olmayacak demektir. Fakat bu tabi ki normal bir hamilelik sürecine ve bebeğe sahip olacağınızın garantisini vermez.

Doktorunuz sonuçları size sayılarla ifade edebilir. Pozitif sonuçlar için doktorlar genellikle bazı sayıları kullanırlar. Örneğin, doktor puanın 200 üzerinden 1 olduğunu söyleyebilir. Eğer sonuç 200 veya daha az bir sayı üzerinden 1 ise (100 üzerinden 1 gibi), bu sonucun pozitif olduğunu ve bebeğinizin doğuştan bir kusuru olacağı anlamına gelir. Eğer sonuç 300 üzerinden 1 ise, bu sonucun negatif olduğunu gösterir ve bebeğinizin doğuştan bir kusuru olma riskinin çok düşük olduğu anlamına gelir.

4’lü Tarama Testi Pozitifse Ne Yapılır?

Eğer test sonucunuz pozitif çıkarsa, doktorunuz sizden kesin olarak bir sorun olup olmadığını saptamak için tanımlayıcı amniyosentez testi yaptırmanızı isteyebilir. Tabi bu testi yaptırmak size kalmış bir şeydir. Negatif bir sonuç aldığınızda başka bir testi yaptırmamayı tercih edebilirsiniz.

Pozitif test sonuçları genellikle ikinci bir test yaptırmayı gerektirir. Örneğin:

Doğum öncesi hücresiz DNA Taraması: Bu karmaşık kan testi annenin kanındaki plasenta ve fetüsten gelen hücresiz DNAyı ölçer. Bu tarama testi bebeğinizin Down sendromu, ekstra 13 ve 18 kromozom dizilimi (Trisomi 13, Trisomi 18), ya da Turner sendromu gibi anormal cinsiyet kromozomu riskini taşıyıp taşımadığını test eder. Normal bir sonuç invazif doğum öncesi tanımlayıcı bir test yaptırma gerekliliğini ortadan kaldırmaktadır.

Hedeflenen ultrason: Eğer bir sinir yolu bozukluğu riski taşıyorsanız, doktorunuz sizden hedeflenen bir ultrason testi yaptırmanızı isteyebilir. Ultrason down sendromu tespiti için etkili bir yöntem değildir.

Koryon Villus Biyopsisi (CVS): Bu prosedür down sendromu gibi kromozomsal durumlara teşhis koymak için uygulanır. Genellikle ilk üç aylık dönemde uygulanan CVS sırasında, test edilmek için plasentadan bir doku alınır. CVS az da olsa düşük riski taşır ve ayrık omurga gibi sinir yolu rahatsızlıklarını teşhis etme de etkili değildir.

Amniyosentez: Amniyosentez testi hem Down sendromu gibi  kromozomsal hem de ayrık omurga gibi  sinirsel kusurları tespit etmek için kullanılabilir. Genellikle ikinci üç aylık dönemde uygulanan amniyosentez testi sırasında, incelenmek üzere rahimdeki amniyotik sıvıdan bir örnek alınır. CVS de olduğu gibi, bu testi yaptırmak da düşük riski oluşturabilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here