Arakan’da Müslümanlar Katlediliyorlar.

1
161

 

  Son 17 aydır Suriye olaylarına kitlenen Türkiye diğer bölgelerde meydana gelen önemli olaylardan maalesef habersiz kalmış durumda. Bunların en başında gelen ise Arakan katliamı.

Tayland’a komşu olan ve Myanmar’ın batısında bulunan Arakan ( Rakhine ) eyaletinde yaşamakta olan Rohinga Müslümanlarını hedef alan şiddet olaylarında son 30 gün içerisinde hayatını kaybeden Müslüman sayısı 100’i aştı. Kendilerine uygulanan soykırım karşısında kaçarak Bangladeş’e sığınmaya çalışan Arakanlı Müslümanlara Bangladeş hükümeti engel oluyor.  Olaylarla ilgili olarak İHH yetkilileri Türk  Medyasını duyarlı olmaya davet etti.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Myanmar Sorumlusu Sait Demir, geçtiğimiz ay bölgedeydi. Bölgede çeşitli incelemeler yapan Demir; Myanmar bölgesine geçmelerinin mümkün olmadığını belirtirken, bölgede azınlık olan Müslümanların soykırıma uğradıklarını belirtti. Demir, bununla birlikte  binlerce Arakanlı müslümanın meydana gelen olaylar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığını fakat sığınacak yerlerinin olmadığını bildirdi.

Katliamdan kaçan Müslümanlarla göç yollarında görüşme imkanı bulduklarını belirten İHH yetkilisi Demir.   “Son bir ay içerisinde 1000’den fazla Müslüman katledilince, Arakanlı Müslümanlar Bangladeş’e sığınmak istedi. Fakat Bangladeş hükümeti, siyasi şartların ve maddi imkanlarının yetersiz olması sebebi ile bunu kabul etmiyor. Bangladeş’e girmeyi başaran yaralılar da kaçak olarak gelebiliyor. Tedavi olmakta bile zorlanıyorlar. Camileri yakıyorlar. Camilerin etrafını kuşatarak Cuma namazına gidilmesini bile engelliyorlar. Saldırılar tamamen Müslümanlığa karşı” diye konuştu.

“Müslümanlara karşı ciddi öfke var “

Müslüman yerleşim alanlarının yakıldığını anlatan Demir, saldırıların sadece yalnızca Müslümanlara yöneltildiğini belirtiyor. Rohingya Müslümanlarının çok zor durumda olduklarını bildiren Demir:

     “Kendi bölgesinde hakimiyet kurmaya çalışan Myanmar hükümeti, Müslümanları katlediyor. İngilizlerin o bölgede işçiye ihtiyacı vardı ve Hindistan’dan Müslümanları buraya getirmişti. Arakanlılar şimdi dışlansalar da yüzyıllardır oradalar. Orası Arakanlı Müslümanların kendi toprağıdır. Arakan’da iki toplum yaşıyor. Yerli halk Müslümanlardan ve Rakhine Budistlerinden oluşturuyor. Müslümanlara karşı bir öfke var. Myanmar hükümeti Budizm milliyetçiliğini savunduğu için (Budist) Rakhinelere dokunmuyor. Rakhineleri kışkırtan Myanmar hükümeti, Müslümanların üzerine gidiyor. Myanmar’daki vatandaşlık yasasına göre Arakanlı Müslümanlar, ‘yerleşimci halk’ olarak görünüyor. Devlet dairesinde görev alamıyor. Doğan her çocuk Müslümanların başına iş açıyor. Her Müslüman, hükümetin isteği doğrultusunda ücretsiz olarak çalışmak zorunda.”

9 yıldır Myanmar’da görevli olduğunu aktaran Demir, olayların bir anda çığrından çıkmasının nedeninin “sosyal medya” olduğunu söyledi. Demir, Myanmar’da Müslümanların yıllardır büyük sıkıntı çektiğini belirterek, yaklaşık 1.5 milyon Myanmarlı Müslüman’ın sesini sadece sosyal medya aracılığıyla duyurduğuna dikkati çekti.

Bölge basınından alınan bilgiye göre, Myanmar yönetimi öncelikli olarak  olay bölgesindeki çatışmayı kontrol altına almak olarak belirledi. Neredeyse  100 bin Rohingya Müslüman’ın yerlerinden ayrılmak zorunda bırakıldığı bölgede, sıkıyönetim ilan edilmiş. Evlerini terk ederek Bangladeş’e sığınmaya çalışan Arakan Müslümanlarına Bangladeş hükümeti izni vermeyince Müslümanlar iki ülke arasında nehirlerde tekneler içerisinde yaşam mücadelesi veriyorlar.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here