Facebook, Tagtile girişimini satın alıyor

0
82

 Geçen hafta Instagram’ı 1  milyar dolar gibi astronomik bir rakamla satın alarak İnternet dünyasında büyük bir yankı uyandıran Facebook, bu kez farklı bir girişimi daha satın almak için kolları sıvadı.

 

Facebook’unbu sefer satın almayı planladığı  girişimin adı Tagtile ve mağazacılık sektöründe  ilginç bir yöntem kullanıyor.  Hindistan kökenli ve siteye bakılırsa alanında yeterince tecrübeli iki mühendisin  geçen yıl kurdukları Tagtile, müşterilerin alışveriş sonrasında mobil cihazlarını Tagtile küpüne yaklaştırarak kuponlar kazanmasını ve bu kuponlar ile mağazanın ödül programlarından yararlanmasını sağlıyor.

 

Kısaca sitemin nasıl çalıştığından bahsedecek olursak;  Tagtile küpü firma tarafından  açıklanmayan özel sensörler kullanarak mobil cihazı algılıyor … iOS ve Android cihazlar için tasarlanmış olan uygulama ile etkileşime girerek   anlık bilgileri sunucularına gönderiyor ve böylecede de müşteriye kupon kazandırıyor.

 

USB yardımıyla bilgisayara bağlanan Tagtile bu şekilde  bilgileri uzak sunucularla paylaşma imkanı sağlıyor. Şayet yapılmak istenen işlem esnasında bilgisayar yoksa  yaklaştırılan mobil cihazdaki internet bağlantısı ile de bilgiler gönderilebiliyor. Ayrıca, geliştirilen Tagtile sitemindeki algoritmaların oluşturduğu istatistikler sonucunda,  mağaza kontrol panelinden müşterilerin alışveriş eğilimleri görebiliyor ve buna göre farklı ödül programları uygulayabiliyor. Firma Tagtile adını verdiği küp içerisindeki ayarlamaları kendisi yapıyor.

 

Tagtile çalıştığı mağazaların gelirlerinde %20 kadar artış sağlayacağını vaad ediyor.Şimdiye kadar  San Fransisco’da 25 mağaza ile test süreci tamamlandıktan sonra elde edilen başarı sonucunda ortaklık anlaşmaları imzalamaya başlamıştı. Bununla birlikte söz konusu test aşaması başarılı bir şekilde sonuçlanmasıyla birlikte  önemli firmalardan temel yatırımlar almayı da başardılar.

 

Facebook ile ilgili  satın alma sürecini kendilerine ait  internet sitesinden duyuran Tagtile, şimdiye kadar edindikleri tüm varlıkların bu kapsamda satılacağını açıkladı.Fakat bu alışverişin miktarı konusunda her hangi bir açıklama yapılmadı. Görünen o ki  faceboo Taglite aracılığı ile farklı alışveriş teklifleriyle kullanıcılarının ilgisini çekecek ve bunun içinde  Facebook Offers sistemine Tagtile’ı entegre edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here