Ferec Duası ve Anlamı

0
36

Ferec Duası

FEREC DUASI:

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

İlâhi, azum’el-belâu ve berih’al-hefâu v’en-keşef’el-ğitâu ve’ngata’er-recâu ve zâgati’l-arzu ve muniet’is-semâu ve ente’l-musteanu ve ileyke’l-müştekâ ve aleyk’el-muavvelu fiş-şiddeti ve’r-rehâ.

Allâhum-me salli elâ Muhammed’in ve âl-i Muhammed; uli’l-emrillezine ferazte aleyna taetehum ve arreftena bi-zalike menziletehum fe-ferric enna bi-haggihim feracen âcilen gâriben kelemh’il-basari ev huve egrabu yâ Muhammed’u, Yâ Aliyy, Yâ Aliyyu, Yâ Muhammed, ikfiyâni feinnekuma kâfiyan. Vensurâni feinnekuma nasirân.

Yâ mevlana yâ Sahib’ez-Zaman! El-ğavs, el-ğavs, el-ğavs, edrikni, edrikni, edriknî, es-saate, es-saate, es-saate, el-acel, el-acel, el-acel, yâ erham’er-rahimine, bihaggi Muhammedin ve âlihit-tâhirîn.

Yukarıda sizlere Ferec Duası’nın Arapça okunuşunu verdik.

FEREC DUASININ ANLAMI:

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH’IN ADIYLA

Allah’ım! Zulüm çoğalmıştır ve gizliler açılmıştır. Kapalı perde kalkmıştır ve ümitler yok olmuştur; yeryüzü daralmış, gökyüzü senin rahmetinden mahrum kalmıştır. Ey Allah’ım! Sen varsın ve ancak sen yardım edersin, yüce makamına şikayet ediyoruz. Kolaylık ve zorlukta güvenimiz sensin. Allah’ım, peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a) ve onun pak evladına rahmet et. O emir sahiplerine ki, onlara itaati bizler için farz etmiştin ve onların yüksek makamlarını bizlere tanıtmıştın. Onların yüzü suyu hürmetine bize ferahlık ver, acil ve yakın; tıpkı göz açıp kapama gibi ya da ondan daha yakın.
Ey Muhammed, ey Ali; ey Ali, ey Muhammed ; bana kafi geliniz ki, bana kafi gelen sizlersiniz. Bizlere yardım edin, bizim yardımcımız sizsiniz. Ey saygı değer, ey zamanın sahibi ve imamı. Feryat, feryat, feryat; sesimi duy, sesimi duy, sesimi duy; hemen, hemen, hemen; acil, acil, acil; ey merhamet edenlerin en merhametlisi. Hz. Muhammed’in ve onun pak evlatlarının yüzü suyu hürmetine onun gelişini çabuklaştır.

AMİN!

[“Kuran ve Ehlibeyt Kaynaklı Dualar Kitabı”

Hürriyet Varol.]

Ferec Duasının Tefsiri:

Aslında Türkçe mealinden de çok net anlaşılabileceği gibi, günün en karanlık olduğu anda bile, insanın en dara düştüğü anda bile bir tek Allahu Teala’nın kendisine yardım edebileceğinden bahseden Ferec Duası sıkıntılı anlarda insana ferahlık veren, içinde bulunduğu dardan Allah’ın izniyle kurtaran bir duadır.

Kurtuluş duası olarak da bilinen FEREC DUASI, her gün düzenli bir şekilde okunursa, kişiyi her türlü sıkıntıdan ve dertten kurtardığı rivayet edilen, İslam dinindeki en güzel en hayırlı dualardan biridir. Ferec duası dışındaki iç sıkıntısını giderdiğini bildiğiniz dualarınızı yorum olarak bizimle paylaşanlardan Allah bin kere razı olsun inşallah!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here