Göğüs Ucu Yarası Nasıl Geçer?

0
41

Göğüs ucu vücudun en hassas yerlerinden biridir o yüzden bu bölgede yara meydana gelmesi,  ağrı yaşanması insana inanılmaz derecede rahatsızlık verecektir. Emziren annelerin %80’inin göğüslerinde bu tür şeyler gözlemlenmektedir. Genel itibariyle, göğüste bu tür yaralanmalar, emzirme süresince bebeğin göğsü doğru kavrayamayışından kaynaklıdır. Bu tür yaralanmalar reçetesiz satılan ilaçlarla, kremlerle veyahut merhemlerle geçirilmeye çalışılsa da bunun için birçok doğal tedavi yolları da vardır.

Memede Yara,Göğüs Ucu Yarası Nasıl Geçer? Doğal Tedavi Yolları

Papatya

Göğüs ucundaki yaralardan kaynaklanan ağrıları dindirmek için bir diğer doğal yol ise papatyadır. İltihap sökücü ve mikrop öldüren özelliğiyle papatya, yaraları tedavi eder.

Aloe Vera

Göğüs ucundaki yaraları iyileştiren bir diğer etkili yol ise Aloe vera bitkisidir. Bünyesinde doğal iyileştirici  ve ağrı kesici özellikler barındırır.

Not: Aloe verayı göğsünüzden tamamıyla yıkayıp durulamadan bebeğinizi emzirmeyin. Aloe vera bebeklerde ishale neden olabilir.

Anne sütü

Eğer göğüs ucundaki yaraların sebebi emzirmekse, kanayan, çatlayan veyahut kabarmış göğüs uçlarını  anne sütüyle iyileştirebilirsiniz. Anne sütü anti bakteriyel özelliğiyle yaraları iyileştirmeye yardımcıdır.  Emzirmeden önce birkaç damla anne sütünü göğüs uçlarına sürün.  Emzirdikten sonra da biraz daha sütü aynı şekilde bölgeye uygulayın. Sütün, bölgede doğal şekilde çevredeki havayla kurumasına izin verin. Ağrılar dinene kadar günde birkaç kez uygulayın.

Sıcak Kompres

Göğüs ucundaki ağrıları gidermek için, ılık kompres yapabilirsiniz. Sıcaklık hissi rahatlatıp iyileşme sürecinde yardımcı olacaktır.  Bir bezi sıcak-ılık arası suya batırın. Sudan çıkarıp göğüslerinize birkaç dakika gezdirin. Bunu emzirmeden en az 10 dakika önce yapın. Ağrı geçene kadar günde birkaç kez bunu tekrarlayın.  Ilık bir duş da göğüsteki yaradan kaynaklı ağrıyı geçirmeye yardımcı olacaktır.

Zeytinyağı

Göğüs ucu yaralarından zeytinyağı, hindistancevizi gibi yağlarla masaj yaparak kurtulabilirsiniz. Bu yağların nemlendirici özelliğiyle bölge nemlenip, kuruluk azalacaktır. Bunun yanında, çatlak gibi problemlere de iyi gelir.

Buz

Geçici olsa da göğüs ucu acısından kurtulmak için, buz parçasıyla göğüs uçlarına masaj yapabilirsiniz. Soğuk etkisi, bölgeyi uyuşturarak acıyı giderir.

Aynısafa Çiçeği

Aynısafa çiçeği, göğüs ucu yarasının en yaygın sonuçlarından olan kaşıntıyı ve ağrıyı giderir. Aynı zamanda anti bakteriyel özelliği sayesinde ilerde oluşabilecek yaraların oluşma riskini de azaltır.

Not: Göğüs uçlarını emzirmeden önce ılık suyla temizleyin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağını, antiseptik özelliğe sahip olduğu için göğüs ucundaki yaralanmaların iyileştirme süresini azaltır. Buna ek olarak, ilerde yaralanma ihtimalini en aza indirir.

C Vitamini

Sağlıklı göğüsler için, sağlıklı beslenmek şarttır. Göğüsteki yaraların geçmesi için özellikle, C vitamini içeren besinleri bolca tüketmelisiniz. Bu vitaminin dokuları onarıcı özelliği sayesinde enfeksiyonları oluşumunu da engeller.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here