Google Video Sohbeti (Canlı Yayın)

1
122

Google Video Sohbeti

 

 Google uzun bir süredir sadece kısıtlı olarak belli kullanıcılarına sunduğu Hangout  canlı video sohbeti hizmetini şimdi her hangi bir sınırlama

getirmeksizin bütün kullanıcılarına açıyor. Google bu uygulamayı şimdiye kadar sadece kendi toplantıları ve özel bazı ünlü isimlerle yapılan görüşmelerde sistemi kullanıyordu. Fakat bundan itibaren Hangout sistemini başta popüler kişiler yani sanatçılar, topluluk temsilciler, sporcular v.s kişiler canlı yayın aracı olarak kullanabilecekler.

Google+ Canlı Video Sohbeti (Hangouts on Air) olarak adlandırılan  bu canlı video konferasn siteminin kullanıcılara sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz ;

 

Konferans esnasında yayına isteyen katılabilecek, yani yayın herkese açık yapılabilecek.  Yapılan yayını kullanıcılar  Google+ akışından veya  YouTube kanalından veya gerekli altyapı oluşturulduktan sonra her hangi bir web sitesinden takip etmek mümkün olacak.

Yapılmakta olan canlı yayını izleyen kişi sayısı görüne bilecek, böylece yayının etki alanı da ölçülebilecek.

Canlı olarak devam etmekte olan yayın kaydedilebilecek ve aynı şekilde tekrar paylaşılabilecek. Bu şekilde bir seçim yaptığınızda söz konusu canlı yayın bittiğinde  kayıtlı video YouTube kanalınızda ve Google+ akışınızda paylaşılacak.

Google şimdilik uygulamanın ne zaman yayına geçeceği hakkında bir bilgi vermedi, fakat  bu sürecin çok uzun olmayacağını tahmin etmek zor değil. Bu uygulamayla birlikte milyonlarca kullanıcı bu uygulama üzerinden canlı yayınları seyrede bilecek. Ayrıca her kullanıcı kendi canlı yayınını oluştırabilecek. Google Mühendislik Bölüm Direktörü Chee Chew, “Dünya ile neler paylaşacağınızı görmek için sabırsızlanıyoruz!” diyor.

Bu uygulamayla Google+ yı Facebook’un gölgesinden kurtarmayı hedefleyen Google yönetimi bunu sistemi ünlülerin kullanmasını sağlayarak başarmaya çalışacak.

Kontrol Ve Rekabet

Şimdilik bu hizmetle alakalı tartışmalar başlaya dursun, uygulamada kontrolün nasıl yapılacağı başlı başına bir soru işareti. Her ne kadar Youtube’den engin bir tecrübe edinmiş olsalar da söz konusu canlı yayınların istismar edilmesi işten bile değil.

İlk zamanlar youtube’de canlı yayınlarla alakalı ciddi sorunlar yaşayan Google daha sonra kısmen de olsa sorunu çözmüştü.

 

Güvenlik ve kontrol noktasında kafamıza oluşan soruların cevabını almak için galiba bir kaç hafta daha beklemek zorundayız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here