Gribin Çabuk Geçmesi İçin Ne Yapmalı

0
45

“Grip, burunda, gırtlakta ve akciğerlerde (üst solunum yollarında) oluşan virüs sonucu meydana gelen bir enfeksiyon türüdür. Yılın herhangi bir döneminde yaşanabilir ancak yaygın olarak kış aylarında görülür. Dünyada yaşanan en yaygın hastalıklardan biridir. “

Grip, virüsler tarafından meydana gelen bir solunum rahatsızlığıdır. Grip virüsleri A, B ve C olmak üzere 3’e ayrılır. A ve B gripleri çok yaygındır. Grip virüsleri genellikle ufak damlalarla hava yoluyla öksüren, hapşıran veya konuşan insanlardan yayılır. Grip hızla yayılır ve oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs bulaştıktan 1-4 gün içinde gribin belirtileri görülmeye başlayacaktır. Grip daha da ilerlerse zatürreye (akciğer iltihaplanması) yol açabilir.

Grip Nasıl Yayılır?

Grip insana çok çabuk geçen bir hayli bulaşıcı bir hastalıktır. Hava yoluyla yayılır. Öksüren, hapşıran hatta konuşan insanlardaki virüsler havaya karışır. Virüslü hava solunduğunda da grip olunur. Aynı zamanda grip olan insanların dokunduğu cisimlerden de bu tür virüsler bulaşıp insanı hasta edebilir. Gribin belirtileri yaşanmaya başladığı anda mümkün olduğunca hemen tedaviye başlanmalıdır çünkü grip; kulak iltihabı, zatürre ve bronşit gibi daha ciddi diğer hastalıklara da sebebiyet verebilir.

Gribin Belirtileri Nelerdir? 

İnsanlar grip belirtileri yaşamaya başladığı 5 gün içinde veya bu belirtileri yaşamadan önce virüsü başkalarına bulaştırıp onların da grip olmasına neden olabilir. Gribin belirtileri şunlardır:

Gripten Kurtulmak İçin Doğal Çareler Nelerdir?

Bal

Bal bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve gribi iyileştirmesiyle bilinir. Aynı zamanda anti bakteriyel ve mikrop öldürücü özelliğiyle de bal hastalıklardan iyileşme süresini kısaltır.

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbasının grip için şifa olan denenmiş ve test edilmiş harika bir çorbadır. Birçok çalışma göstermiştir ki, tavuk çorbası virüs sebepli hastalıklarda oluşan iltihabı tedavi etmektedir. Sıcak bir kâse tavuk suyu aynı zamanda balgamı sökecek ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılayacaktır. Grip belirtileri yaşamaya başladıktan sonra ilk 3 veya 5 gün ev yapımı tavuk suyu çorbasını günde 2 kez tüketin. Etkisini arttırmak için, çorbayı hazırlarken içine doğranmış veya ezilmiş sarımsak veya kırmızı pul biber ekleyebilirsiniz.

Zencefil

Zencefilin grip dahil birçok rahatsızlığın doğal çaresi olduğu yaygın olarak bilinmektedir. İçerdiği güçlü iltihap sökücü özelliklerle gribe iyi gelir.  Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe yol açan virüslere karşı savaşır.

Yarım tatlı kaşığı toz zencefili bir bardak su içine katıp birkaç dakika demleyip zencefil çayı yapabilirsiniz. Biraz bal da ekleyerek günde 3 veya 4 kez tüketebilirsiniz.
Sarımsak

Sarımsak doğal virüs önleyici, mantar karşıtı, antiseptik ve anti bakteriyel özellikleriyle grip için harika bir besindir. Aynı zamanda içerdiği bağışıklık güçlendirici bileşiklerle de gribin birçok belirtisini iyileştirmektedir.

Limon

Limon içerdiği anti bakteriyel, virüs karşıtı, mantar önleyici ve iltihap sökücü özelliklerle vücuttaki grip virüsünü zayıflatıp gribin yol açtığı rahatsızlıkları azaltır.  Bir limonu sıkın ve bir bardak suyla karıştırıp için. Gribiniz azalana kadar bunu günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.

Bir limonun suyunu ve bir yemek kaşığı balı bir bardak suya katıp kaynatın. 3-5 dakika demleyin. Birkaç gün boyunca bu sıcak limonatayı günde iki kez tüketin.

Nane

Nane gribi iyileştirmek için yaygın olarak kullanılan bir diğer bitkidir. İçerdiği besleyicilerle vücudun virüslere karşı savaşmasında yardımcıdır. İçerdiği mentol sayesinde balgamı sökerek öksürükle atılmasını sağlar ve tıkanıklığı gidererek boğazları yumuşatıp öksürüğü dindirir.

Portakal Suyu

Grip süresince yeterli oranda su içmemek vücudun susuz kalmasına sebebiyet verecektir bu yüzden çok sıvı tüketmelisiniz. Günde 8 ila 10 bardak su tüketip vücudunuza su sağlayıp balgamı inceltip atılmasını sağlayabilirsiniz. İyi bir sonuç almak için günde birkaç kez portakal suyu tüketebilirsiniz.

Portakal suyu; C vitamini açısından zengin olup bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücutta enfeksiyonlara karşı savaşıp virüsleri vücuttan uzak tutan beyaz kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur. Paketlenmiş versiyonlarından çok taze portakalı tüketmelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here