Hamilelikte Emzirme Ne Zaman Kesilmeli?

0
87

Çocuğunuzu emziriyor ve gebe olduğunuzu fark ettiğiniz zaman çocuğunuzu emzirmeye devam etmek istiyor olabilirsiniz. Doktorlar gebeyken emzirmeniz güvenli olduğu konusunda hemfikirdirler. Çocuklarını emzirirken gebe olan kadınlar gebeyken emzirmeye devam edip edemeyeceklerini merak ederler. Şayet sağlıklı bir gebelik yaşıyorsanız, gebelik süresince emzirmeyi bırakmanız için tıbbi veya fiziksel bir sebep yoktur.

Gebelikte Emzirmek Güvenli Mi?

Bu durum yalnızca güvenli değil aynı zamanda bebek ve anne için de faydalıdır.  Gebe kaldığınızda bebeğinizi emzirmeye gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz. Gebeyken emzirdiğinizde, şu gibi problemlerin bilincinde olmalısınız:

Gebeyken Emzirmek Anne Karnındaki Bebeğin Beslenmesini Etkiler Mi?

Hayır. Eğer sağlıklı besinlerle beslenip kendinize bakıyorsanız hem anne karnındaki bebeği hem de emzirdiğiniz bebeğe bakabilirsiniz. Ancak eğer anemik (kansızlık hastası), vejetaryen, vegan veya zayıfsanız, takviye vitaminler kullanmalısınız.

Gebelikte Emzirmek Düşük Yapmaya Sebep Olur Mu?

Gebelikte emzirme, önceden düşük yapma riskiniz yoksa düşük yapma riskini yükseltmez. Eğer düşük yapma veya erken doğum yapma riskiniz zaten varsa emzirip emzirmemeniz hakkında doktora danışmalısınız.

Emzirmekte Olduğum Bebeğimin Süt Kalitesi Düşer mi ?

Hayır düşmez. Sütünüz emzirmekte olduğunuz bebek için güvenlidir. Bazı gebelik hormonlarının süte karışmasına rağmen, bunun emzirmekte olduğunuz çocuğa etkisi çok azdır.

Gebelik Nedeniyle Sütün Tadı Değişir Mi?

Sütün tadı gebelik süresince değişimize uğrayabilir. Bu da sütteki glükoz ve laktoz yoğunluğu azaldığından sütteki protein ve sodyum artışı sebebiyle olacaktır.

Gebeliğin Bazı Zamanlarında Anne Sütünde Azalma Olur mu?

Kadınların %70’i gebelikte süt oranında azalış olduğunu bildirmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here