HELLP Sendromu, Tekrarlama Riski HELLP Sendromlu

0
69

HELLP sendromu, gebelikte hayatı tehlikeye neden olan bir durumdur. Karaciğerle ilgili bir problem olup, hamile kadınlarda kanama, yüksek tansiyon gibi sorunlara yol açar. HELLP sendromu genellikle hamileliğin son üç ayında yani 37. haftadan önce meydana gelir.

Önemli bir sağlık problemidir çünkü bebek ve anne için ölümcül olabilir. Bunun yanı sıra, çok yaygın yaşanan bir olay değildir. Gebe olan her bin kadından biri veya ikisinde bu durum yaşanmaktadır. HELLP sendromu gebe kadınlarda meydana gelen bir grup olaylar sonucunda yaşanır. Bu olaylar şunlardır:

HELLP Kelimesinin Harfleri Şunları Temsil Ediyor :

Hamilelikte meydana gelen HELLP sendromunun açılımı, anlama geldiği durumlar şunlardır;

Hamilelikte HELLP Sendromu Neden Olur?

HELLP sendromun sebepleri bilinmemektedir. Her bin kadından 1 veya 2’sinde bu sendrom yaşanıyor. Eklampsi ve preeklampsi yaşayan gebe kadınlarda HELLP sendromu riski %10 ila %20’lere kadar çıkabilir. Genel olarak HELLP sendromu gebeliğin son üç ayında meydana gelir. (26. ve 40. haftalar arası)  Bazense bu durum bebek doğduktan sonra yaşanır. HELLP sendromu yaşama ihtimalini artmasında rol oynayan bazı belirli faktörler vardır.

Hamilelikte hangi kadınlarda HELLP sendromu HELLP sendromunun gebe kadınlarda yaşanma ihtimalini arttırdığı bilinen bazı faktörler şunlardır:

HELLP Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

HELLP sendromunun en yaygın belirtileri şunlardır:

HELLP Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Eğer doktor HELLP sendromundan şüpheleniyorsa, hamile kadına bazı fiziksel veya çeşitli testlerin olduğu teşhis yöntemlerine tabii tutacaktır. Aynı zamanda mide hassaslığını, aşırı şişkinlik ve karaciğer büyümesi olup olmadığına bakacaktır. Yapacağı diğer testler şunlar olabilir:

HELLP Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

HELLP sendromunun asıl ve başlıca tedavi; bebeğin doğmak için zamanı dolmasa bile anne karnından hemen alınmasıdır. Ancak bu tedavi yöntemleri sendromun şiddetine ve bebeğin doğmasına ne kadar zaman kaldığına göre değişir. Eğer HELLP sendromunuz hafifse ve bebek 34 haftadan daha küçükse doktorlar şunları önerebilir:

Bebek ve Anne İçin HELLP Sendromu Ne İfade Eder?

Ne yazık ki, HELLP sendromu anneler için ölümcül olabilir: Preeklampsi vakfına göre, HELLP sendromunun organlarının bir çoğunun iflas etmesine sebep olması yüzünden, bu sendrom sonucunda % 25 oranında anne ölümleri meydana gelmektedir.

Özelliklede 2 kilo altında doğan bebeklerde risk altındadır. Araştırmalar göstermiştir ki: HELLP sendromunun sebep olduğu sorunlar sebebiyle bu bebekler; hastanede bakıma daha çok ihtiyaç duyuyor ve solunum cihazına daha fazla bağlı kalıyorlar.

HELLP Sendromunun Sebep Olabileceği Sorunlar ve Riskler Nelerdir?

HELLP sendromu teşhis edilmez veya iyileştirilemezse sonuçları; anne ve bebek için ölümcül olabilir.

HELLP Sendromunun sebep olduğu yaygın sorunlar ve riskler şunlardır:

HELLP sendromunda anne ölümü oranı %1.1’dir. Bebekte hastalık oluşması ve bebeğin ölüm oranı % 10 ila  %60 arasında gebelik süresine, belirtilerin şiddetine ve tedavinin hızına bağlı olarak değişmektedir.

HELLP Sendromu Önceden Önlenebilir Mi?

HELLP sendromunu önlemek için belirli bir yöntem bilinmese de, doğru beslenmek ve düzenli egzersizler yapmak bu sendromu yaşama riskini azaltır. Yapılacak en iyi şey, doktora düzenli olarak gitmek ve her gidişinizde herhangi bir sorunun ve belirtinin olup olmadığını kontrol ettirmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here