Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

0
56

Keten Tohumu Faydaları İbrahim Saraçoğlu Keten Tohumu Aç Karnına mı Alınmalı?

Keten tohumu keten bitkisinin tohumundan elde edilir. Keten tohumu 6000 yıldır tüketilen dünyanın en faydalı besinlerinden olan‘’süper yiyeceği’’dir. Keten tohumunu yemeklerden 1 saat önce aç karnına yemek daha faydalıdır. Keten tohumunu, günde 1 yemek kaşığı tüketmek yeterlidir. Peki keten tohumunu böylesine özel yapan nedir? İşte keten tohumunun sağlığa müthiş faydaları

Dr. İbrahim Saraçoğlu Keten tohumu Faydalarından Şöyle Bahsediyor;

Kanseri Önler

Dünya çapında her yıl 7.6 milyon insan kanserden dolayı ölmektedir. Keten tohumu lignan olarak bilinen vücudu kanserden koruduğu bilinen bir grup kimyasal içerir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki lignan tümör hücrelerinin gelişimini geriletmektedir. Keten tohumunu düzenli tüketerek kanserden korunabilirsiniz.

Vücudu Toksinlerden Temizler

Keten tohumu vücudu zehirli atıklardan, toksinlerden temizleyen en etkili besinlerdendir. Vücutta toksinleri atmanın asıl amacı; zararlı toksinleri, karaciğerin ürettiği kolesterolü ve diğer atık maddeleri azaltmaktır. Keten tohumu hem çözülebilir hem de çözülemez lifler sayesinde bağırsaklardaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

1 yemek kaşığı keten tohumunu bir gece suda bekletin. Bir sonraki sabah hem tohumları hem de suyun içine salgıladığı jeli yiyin. Bunu 2 hafta günlük olarak uygulayın. Bunun yanında detoks içeceklerine de 1 yemek kaşığı keten tohumu ekleyip tüketebilirsiniz.

Kabızlığı Giderir

Yüzyıllardır keten tohumunun kabızlığı geçirmek için en etkili yollardan biri olduğu bilinmektedir. İçerdiği lif ve Omega 3 yağ asitleriyle kabızlığı geçirir. 1 yemek kaşığı toz keten tohumunu bir bardak suyla karıştırın. Her gün uyumadan önce tüketin. Bu yöntem bağırsakları düzenleyecek ve sizi kabızlıktan kurtaracaktır.

Mükemmel Lif Kaynağıdır

Keten tohumu kandaki kolesterolü düşüren ve şeker seviyesini düzenleyen hem çözülebilir hem çözülemez diyet lifleri içerir. Keten tohumlarını, kahvaltılık gevreklere, salatalara ve içeceklerinize katarak diyetlerinizde ekstra lif tüketmiş olursunuz. Lifli besinler kilo vermekte de etkili rol oynarlar.

Yaşlandırmayı Geciktirir

Keten tohumundaki lignanlar etkili bir antioksidan olarak vücut hücrelerini serbest radikallerden korur. Bu da yaşlanmanın gecikmesine yardımcı olarak vücutta hormon dengesi kurmaya yardımcı olur.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Araştırmalara göre, keten tohumunun veya keten tohumu yağının düzenli tüketimi hipertansiyon hastası olan insanlarda önemli ölçüde tansiyonu düşürür. Yunan araştırmacılar orta yaş bir grup erkek hipertansiyon hastasında keten tohumu tüketiminde tansiyonlarında önemli ölçüde düşüş olduğunu görmüştür.

Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Keten tohumu içerdiği kalp dostu besleyici öğelerle kalbi koruyor. Aynı zamanda keten tohumu içerdiği tekli ve çoklu doymamış yağlar, Omega 3 yağ asitleriyle kalbin genel sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kan Şekerini Dengeler

Tip 2 diyabet hastası olan insanlarda günlük keten tohumu alımı kandaki şeker seviyesini geliştiriyor. 2007 yılında Bilim Halk Kütüphanesinde yapılan araştırmalar 12 hafta keten tohumu-lignan takviyeleri kullanan insanda kan şekerinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Keten tohumunda bulunan 3 temel bileşen; Omega 3 yağ asitleri, lif ve lignan, tüm bunlar kilo verimine yardımcıdır. Sağlıklı yağ ve lifler açlığı bastırıp uzun süre tok tutar. Bunun yanında, keten tohumundaki B vitamini, potasyum, magnezyum ve çinko kilo veriş için gereklidir. Kilo vermek için günde ne kadar keten tohumu tüketilmeli? Günde 2-3 kez 1 tatlı kaşığı keten tohumunu, içeceklere veya yoğurda katmak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Cilt ve Saçlar İçin Yararlıdır

1 tatlı kaşığı keten tohumunu günlük olarak beslenmenize eklemeniz hem cilt hem de saç sağlığı için yararlı olacaktır. Sağlıklı yağlar ve B vitamini cildi ve saçları besleyerek ciltteki ve saç diplerindeki kurulukları giderir.

Keten tohumu yağı Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için saç köklerini besler ve saçların sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Keten tohumundaki E vitaminleri saç köklerini besleyerek kelliği engeller ve saç dökülmelerini iyileştirir.

Ateş Basmasını Engeller

2007’de yapılan bir araştırmaya göre 2 yemek kaşığı keten tohumu tüketiminin kadınlarda ateş basmasını azalttığı görülmüştür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here