Sarımsak Yağı Fiyatı, Sarımsak Yağı Kullananlar Memnun mu?

0
38

Sarımsak yağı, sarımsak dişlerinin soğuk presleme yöntemi kullanılarak elde edilen binbir derde deva bir yağdır. Sarımsak yağının; sivilceleri geçirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, diş ağrılarını geçirme, saç dökülmelerini engelleme, kepeği geçirme, enfeksiyonları iyileştirme ve metabolik hastalıklara şifa olma gibi sağlığa pek çok yararı vardır. Bu yağın diğer özellikleri arasında ise; baş ağrılarını geçirmesi, diyabet hastalığını kontrol altına alması,  obeziteyi önlemesi, sindirimi geliştirmesi, kulak enfeksiyonlarına iyi gelmesi ve uçuğu geçirmesi vardır. Sarımsak yağı kullananlar bu yağdan çok memnun kaldıklarını dile getiriyorlar. Sarımsak yağının fiyatı 15-20 TL arasında değişmektedir.Bu makalemizde sarımsak yağının faydalarından bahsedeceğiz;

Saç Dökülmelerini Engeller

Sarımsak yağında bulunan sülfür, E, C, B1 ve B6 vitaminleri saç sağlığı için gerekli olup saç derisine de iyi gelir. Aynı zamanda saçtaki kırılmaları da engelleyerek saçları güçlendirir.Hindistan Dermatoloji, Venereoloji ve Leproloji Dergisi tarafından yapılan bir araştırmada, sarımsağın sürekli saç dökülmesi durumu olan alopesi areata’nın tedavisinde kullanımının yararlı olduğu görülmüştür. Saç ve saç derisinin düzenli olarak sarımsak yağı ile yağlanması, kafa derisindeki kan dolaşımını arttırıp temel besinlerin emilimini arttırır böylece saç foliküllerini güçlendirip dökülmeyi engeller. Sarımsak yağını cezvede hafif ısıtın, saç ve saç diplerine uygulayın. Bir gece bekletin. Ertesi gün bitkisel bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Diş Ağrılarını Dindirir

Sarımsak da bulunan süper bir bileşik olan allicin, sadece diş ağrısını ve iltihabı gidermekle kalmaz aynı zamanda bakteri oluşumunu azaltır ve diş çürümelerini önler. Biraz pamuk üzerine birkaç damla sarımsak yağı damlatın. Bunu 10-30 dakika boyunca etkilenen diş üzerinde tutun. En iyi sonuçlar için bunu günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Amerikan Beslenme Dergisi tarafından bildirildiği üzere; sarımsak yağının balık yağlarıyla birlikte alımında kolesterolü düşürmede inanılmaz etkisi vardır.  Çalışma, sarımsak yağı ile birlikte kullanıldığında balık yağının, iyi kolesterolü artırıp kötü kolesterolü düşürdüğünü  göstermiştir. Sarımsak yağı ve balık yağı kapsüllerini bir eczaneden satın alınabilir. Tavsiye edilen doza göre her gün sarımsak yağı ve balık yağı kapsüllerini tüketin. Sarımsak yağı ve balık yağı şişkinlik veya sindirim sorunları gibi hafif yan etkilere yol açabilir, bu nedenle alınması gereken doz hakkında doktorunuza başvurun.

Kanserle Mücadele Eder

Kanser en ciddi modern zaman hastalıklarından biridir. Her geçen gün, kanser vakalarında artış olduğu rapor edilmektedir. Sarımsak yağı, kanser hücrelerine savaşmaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Eczaneden sarımsak yağı kapsülleri satın alıp tavsiye edilen doza göre her gün tüketin.

Cilt Enfeksiyonlarına Karşı Savaşır

Mantar karşıtı ve iltihap sökücü özellikleriyle bilinen sarımsak sedef hastalığı, ayak mantarı, mantar, siğil, nasır gibi hastalıklara karşı savaşır. Fitoterapia Dergisi tarafından yapılan bir çalışma, sarımsağın candida, malassezia ve dermatofitlere karşı mantar önleyici özellikleri olduğunu bildirmiştir. Besin Dergisinin yaptığı bir başka çalışmada, sarımsağın yüksek oranda içerdiği fitokimyasallar sayesinde cilt kanserini engelleme özelliği bulunmuştur. Biraz pamuk üzerine birkaç damla hafifçe ısıtılmış sarımsak yağı damlatın ve cildinizde etkilenen bölgelere sürün. Bu uygulamayı günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.

Sivilce ve Yaraları Geçirir

Sarımsak, sivilce karşıtı özellikleriyle için bilinen temel besin ve antioksidanlarla doludur. Selenyum, allicin, C vitamini, B6 vitamini, bakır ve çinko içerir. Çinko sebum kontrol edici özelliklere sahiptir. Sarımsak, iltihap sökücü olmanın yanı sıra sivilceli cildi iyileşmeye de yardımcı olur. Bir parça pamuğa birkaç damla sarımsak yağı damlatın ve bunu sivilce olan bölgeye sürün. 10 dakika bekletin ve ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu uygulamayı, sivilce ve yara izlerini tedavi etmek için günlük olarak tekrarlayın.

Kulak Enfeksiyonunu Geçirir

Sarımsak yağı, kulak enfeksiyon tedavisi için kullanılan eski yöntemlerden biridir. İhtiyacınız olan malzemeler; birkaç damla sarımsak yağı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, hardal veya hindistancevizi yağı. Sarımsak yağı ve bu yağlardan dikediğinizi karıştırıp hafif ısıtın. Bunu bir şişeye alarak buzdolabında 4-5 gün kadar muhafaza edebilirsiniz. Bir parça pamuğa bu karışımdan dökün ve bunu kulağınıza yerleştirin. Kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için sarımsak yağı kullanmanın en iyi yanı, sadece kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri oluşumuyla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyonun neden olduğu ağrıyı da giderir. Sarımsak yağı antiseptik, virüs karşı ve anti bakteriyel özellikleri göz önüne alındığında, yaygın olarak kullanılan bir kulak enfeksiyonu tedavi yöntemidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sarımsak yağı; içerdiği C, B1 ve B6 vitaminleri, allicin, demir ve fosfor sayesinde doğal bir bağışıklık güçlendirme yöntemidir. Soğuk algınlığı, ateş ya da enfeksiyon gibi durumlardan sık ​​sık muzdaripseniz varsa bağışıklığınız büyük bir istila yaşıyor olabilir. Tam bu sırada sarımsak yağına kucak açmalısınız.  Eczaneden sarımsak yağı kapsülleri satın alabilirsiniz. Tavsiye edilen doza göre her gün tüketin.

Uçuğu Geçirir

Yapılan birçok çalışmada sarımsak yağının uçuğu geçirmek için doğal bir yöntem olduğu görülmüştür. Bir parça pamuk üzerine alacağınız birkaç damla sarımsak yağını uçuğun üzerinde birkaç dakika bekletin. Bu uygulamayı uçuk geçene kadar günde 2 kere takip edin.

Evde Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız olacak malzemeler; 1 diş sarımsak ile çeyrek bardak zeytinyağı. Sarımsağı soyduktan sonra küçük küçük doğrayın. Doğranmış sarımsağı orta boy bir tavaya koyun ve içine zeytinyağı ekleyin. Bunu, ocağın üzerinde hafifçe ısıtın. Yağı fazla ısıtmamaya dikkat edin, aksi halde yanabilir. Ardından ocaktan alın. Yağı küçük kapaklı bir kaba alın. Bu karışımı iyice karışması için 1 gece bekletin ve işte ev yapımı sarımsak yağınız kullanıma hazır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here