Tek Kesede İkiz Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur İkiz Bebek Olur mu?

0
71

Tek Kesede İkiz Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur İkiz Bebek Olur mu? sorusunun cevabı için yazıyı okuyabilirsiniz.

“ Yumurtanın spermle döllenmesi sonucunda gebelik meydana gelir. Tek yumurta ikizleri, döllenmiş tek bir yumurtanın ikiye bölünmesi sonucunda oluşmaktadır. Tek yumurta ikizleri cinsiyet, genetik ve fizyolojik yapılar olarak birbirlerinin aynısıdır.”

İkiz gebelikler ya iki yumurtanın iki sperm tarafından döllenmesi ile meydana gelir yahut tek yumurta tek spermle döllendikten sonra, döllenmiş yumurta ikiye bölünür. Tek yumurtanın tek spermle döllenmesinden sonra döllenmiş yumurtanın ikiye bölünmesiyle ortaya çıkan ikiz gebeliğe tek yumurta ikizleri denir. Tek yumurta ikizleri “monozigotik ikizleri” olarak da adlandırılır. Çift yumurta ikizleri farklı veya aynı cinsiyette olabilirler. Kardeşler birbirinin aynı değildir. İki kardeşin birbirine benzerlikleri oranında benzerler. Tek yumurta ikizleri ise tek bir kadın ve erkek hücresinden oluşur. Bu nedenle kardeşler hem cinsiyet, hem de fiziksel olarak birbirlerinin birebir aynısıdır.

Tek yumurta ikizlerinin görülme sıklığı 250 doğumda 1 kadardır. Görülme sıklığını etkileyen faktör yoktur. Çift yumurta ikizlerinde ırk, genetik, anne yaşı ve doğum sayısı, annenin beslenme durumu ve tüp bebek uygulaması gibi faktörler ikiz bebek oluşumu ihtimalini artırır. Örneğin tüp bebek tedavisinde çift yumurta ikizi sahibi olma oranı daha yüksektir, yahut genetik olarak aile geçmişinde ikiz bebek varsa, sizin de ikiz çocuğunuz olabilir.

İkiz Gebelik Kimlerde Görülür, İkiz Gebelik Şansını Artıran Faktörler Nelerdir?

Tek Veya Çift Yumurta İkizi Gebeliklerde Hangi Riskler Bulunur?

İkiz Gebeliklerde Örneğin Tek Yumurta İkizi Durumunda Normal Doğum mu Sezaryen mi daha Güvenlidir?

İkiz gebeliklerin doğumunda doktorlar güvenli bir doğum yöntemi olduğu için genellikle sezaryen doğumu tercih etmektedir. Ancak her iki bebeğin de başla geldiği durumlarda, normal doğum düşünülebilmektedir. Yine de doktorlar hem annenin hem de bebeğin sağlığı için ikiz gebeliklerde sezaryen doğumu daha uygun bulmaktadır.

Tek Yumurta İkizleri Aynı IQ’ya (Zeka Seviyesine) Sahip Olur mu?

Tek yumurta ikizleri, çok küçük farklılıklar dışında fiziksel ve zihinsel bakımından birebir aynı özelliklere sahiptir. Yapılan araştırmalar tek yumurta ikizlerinin; her zaman için aynı cinsiyete sahip olduklarını, fiziksel ve zihinsel açıdan  birebir benzediğini, kan gruplarının aynı olduğunu, ancak parmak izlerinin biraz farklı olduğunu göstermektedir. Tek yumurta ikizlerinin sahip oldukları IQ’lar da aynıdır. Uzmanlar tek yumurta ikizlerinin genel sağlık durumlarının, düşünce yapılarının ve politik görüşleri bile aynı olabildiğini belirtmekteler.

Sual: Hamilelikte kaçıncı haftada tek yumurta ikizi olduğu anlaşılabilir?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Filip Taşhan’ın cevabı: (7-14. haftalar arasında ultrasonografik görüntü ile anlaşılabilir)

Sual: Tek kesede ikiz bebek olur mu?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Rüştü Ergür’ün cevabı:(İkiz oluşumu gebeliğin erken döneminde olursa (ilk iki haftanın içinde), her bir fetusun kendi ayrı kesesi ve plasentası olur. Eğer daha geç dönemde olursa (plasenta oluştuktan sonra), iki embriyo tek bir kesenin içinde olabilirler.)

Sual: 39 yaşındayım tüp bebek tedavisine başlayıp ikiz bebek istiyorum. Doktorum tek bebek önerdi yaşımdan dolayı düşme tehlikesi olmasın diye.3 çocuğumun olmasını isterken 1 çocuğum bile yok. Tek yumurta mı çift yumurta mı tedavisi görmemi önerirsiniz?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nermin Köşüş’ün cevabı: (Tüp bebek tedavisinde yaş önemli bir faktör. Hormon testleriniz normal bile olsa yaşa bağlı yumurtalarınızın kalitesinde azalma olur. Çoğul gebelik her zaman riskli gebeliktir. Yani erken doğum riski, düşük riski, gebelikte tansiyon yükselmesi, gebelik şekeri vb sorunlar daha çok görülür. Bu nedenle insan doğasına daha uygun olan tekil gebeliktir. Öncelikle tek embriyo transferi yaptırın. Olmazsa zaten sonrasında 2 embriyo verilecektir. )

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here