Üçlü Test Üçlü Tarama Testi Nedir Nasıl Yapılır Normal Değerleri

0
55

Hamile bir kadının en büyük korkularından birisi bebeğinin down sendromu, Edward sendromu ya da sinir yolu hastalıkları gibi anormalliklerden biriyle dünyaya gelmesidir.

Neyseki artık daha önce hiç olmadığı bir hızla ilerleyen teknoloji sayesinde, bebek anne rahmindeyken yapılan üçlü tarama testleriyle bebekteki sorunlar önceden saptanabilmektedir. 

Üçlü tarama testi, kanda bulunan 3 farklı hormon seviyesini ölçen bir testtir. Bu nedenle “Üçlü Test” olarak adlandırılır. Bu hormonlar şunlardır; Alfa-fetoprotein (AFP), insan koryonik gonadotropin (hCG) ve Estrioldür. 

Üçlü Tarama Testi, anneden gelen plasentada üretilen ve hamileliğin bir göstergesi olan alfa-fetoprotein (AFP) ve insan koryonik gonadotropin (hCG) hormonlarını ve hem fetüs hem plasentanın ürettiği östrojen hormonu olan Estriolu ölçer.

AFP: Fetüs AFP proteini üretir.

hCG: Plasentada üretilen bir hormondur.

Estriol: Fetüs ve plasentanın ürettiği östrojen hormonudur.

3’lü Test Fiyatı Nedir?

3lü testin fiyatı testi yapıldığı hastaneye göre değişebilir ancak ortalama  250-350 TL arasında bir fiyatı vardır.

Üçlü Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?

Her ne kadar en doğru sonuçların 16 ve 18. haftalar arasında alınabileceği söylense de bu test genellikle hamileliğin 15. ve 20. haftaları arasında yapılır.

Bütün hamilelere üçlü tarama testi tavsiye edilebilir ancak özellikle şu durumlarda tavsiye edilir:

Üçlü Tarama Testinin İşlevi Nedir?

Üçlü tarama testi gebe kadından alınan kan örneğindeki alfa-fetoprotein (AFP), insan koryonik gonadotropin (hCG) ve estriol değerlerini ölçer. 

Test çokluk gebeliğin tespit edilmesinde kullanıldığı kadar, hamileliğin ilerleme süreci içinde kullanılmaktadır.

Üçlü Tarama Testi Nasıl Uygulanır?

Üçlü Tarama Testi, anneden alınan kan örneğiyle 5-10 dakika kadar sürede yapılan bir testtir. Kan örneği incele için laboratuvara gönderilir. Sonuçların gelmesi genellikle birkaç günü bulur. Test sonuçları genelde 48 ila 96 saat içinde ulaşır.

Testin Anne veya Bebeğe Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

Kan alırken oluşan rahatsızlığın dışında, anneye veya bebeğe herhangi bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır.

Hamilelikte Üçlü Test Ne Kadar Doğru Sonuç Verir?

%80 oranında ayrık omurga rahatsızlığı

%90 oranında anansefali teşhisi yapmıştır.

Fakat, 100 çocuktan 31inde down sendrom teşhisini koyamamış, iyi açıdan bakacak olursak %69 oranında down sendromlu fetüsü tespit etmiştir.

Negatif test sonucu bebeğin herhangi bir doğumsal rahatsızlık riski altında olmadığı için başka bir teste gerek olmadığını gösterse de, %100 garanti vermemektedir çünkü bazen test sonuçlarında da yanlışlık olabilmektedir.

Eğer Üçlü Tarama Testi Sonuçlarında bir Anormallik Varsa Ne Olur Sonucu Riskli Çıkanlar Ne Yapar?

Muhtemelen doktorunuz sizden birkaç bazı testler daha isteyecek ya da size bir uzmanla görüşmenizi tavsiye edecektir. Yapılacak ilk şey bir ses ötesi testi yaptırmaktır. Bu test bebeğin yaşını ölçer ve bebeğin beyninde, omuriliğinde, böbreklerinde ve kalbinde herhangi bir problem olup olmadığını tespit eder. Yaptırabileceğiniz diğer bir test amniyosentezdir. Bu test bebeğin etrafındaki sıvıyı kontrol eder. Bu testin sonuçlarına göre doktorunuz bebeğinizle ilgili bir problem olup olmadığı kanısına varılabilir.

Anormal derece yüksek alfa-fetoprotein muhtemel bir sinir yolu rahatsızlığının göstergesidir. Anormal derecede düşük AFP ve diğer bileşen değerleri de down sendromu gibi muhtemel kromozomsal bozukluk olduğunun göstergesidir. Beklenmedik AFP test sonucu çoklu gebelik yaşadığınızı veya gebeliğinizin yanlış bir şekilde zamanlandığının göstergesi olabilir.

Üçlü Tarama Testinin Faydaları

Üçlü tarama testi yaptırmak özellikle 35 yaş üzeri kadınlar için çok faydalıdır. En büyük faydalarından birisi, bebeğinizde olabilecek muhtemel sorunları tespit etmek ve kendinizi bu duruma önceden hazırlamaya başlamaktır.  

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here