Yeni doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

0
51

Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı sık karşılaşılan bir sorundur. Yeni doğan bebeklerdeki burun tıkanıklığı grip, nezle gibi soğuk algınlığından alerjiye kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Şayet bu durum soğuk algınlığından yahut alerjiden kaynaklanıyorsa, burun tıkanıklığına öksürük, hapşırma, nefes almakta zorluk, boğazda balgam birikmesi, gözlerde yaşarma, baş ağrısı ve hafif ateş gibi belirtiler eşlik edebilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Soğuk Algınlığı ve Grip

Bebekler doğduktan sonraki ilk yıl, bağışıklık sistemi çok hassastır ve daha henüz yeterince gelişmemiştir. Bunun sonucunda, vücudu soğuk algınlıklarına karşı savunmasızdır, bebek sık sık soğuk algınlığı geçirebilir. Soğuk algınlığı ve giribin en yaygın görülen belirtisi de burun tıkanıklığıdır.

Alerji

Yeni doğan bebeklerdeki burun tıkanıklığının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri alerjidir. Toz, polen, hayvan tüyü gibi maddelere karşı alerji bebeğin burnunu tıkayabilir. Bebeğin burnundaki tıkanıklığı açmak için bebek aspiratörler kullanabilirsiniz. Bunlar, şırınga fonksiyonunda olan bebeğin tıkalı burnunu açmaya yarayan cihazlardır.

Havanın, Ortamın Kuru Olması

Bebekler küçük ve dar organlarla doğarlar. Burunları da küçük ve dar olduğundan, boğazları da dardır. Kuru havaya maruz kaldıklarında, boğazları çok çabuk kurur. Bu da, burunda tıkanıklığa yol açar. Boğazdaki bu tıkanıklığı temizlemek için eczanelerde bebekler için satılan tuzlu solüsyonları kullanılmalıdır. Odada buhar makinesi kullanmak da, bebeğin boğazını nemlendirip tıkalı burnunun açılmasına yardımcı olur.

Tahriş Ediciler

Sigara dumanı, toz, rüzgar, parfüm kokusu gibi maddeler yeni doğan bebekte burunda tıkanıklığına sebep olur. Eczaneden temin edebileceğiniz bebek burun aspiratörlerini kullanmak, bu tıkanıklığın açılmasına yardımcı olacaktır.

Yeni Doğan Bebeğimin Burnu Tıkalı, Nasıl Açılır, Öksürüyor Ne Yapayım?

Vicks Sürmek

Burundaki tıkanıklığı açmak için en etkili yollardan biri bebekler için üretilmiş olan vicks kremlerini kullanmaktır. Bu kremleri kullanmak gayet güvenilirdir, bebeğin göğsüne biraz sürdüğünüzde burundaki tıkanıklığın giderilmesine yardımcıdır.

Burun Aspiratörleri

Burun aspiratörü kullanmak da yeni doğan bebekteki burun tıkanıklığını açmakta etkili rol oynayacaktır.Yeni doğan burun aspiratörünü eczaneden temin edebilirsiniz.

Buhar Makinesini Kullanın

Buhar makinesi kullanmak da bebeğin burnundaki tıkanıklığı açar, rahat nefes almasını sağlar. Şayet kullanabileceğiniz bir buhar makineniz yoksa bir büyük kase kaynamış suyu odanıza koyun. Bu  sıcak su havanın nemlenmesine yarayıp bebekteki mukusların yumuşamasına yardımcı olacak, tıkalı burnu açacaktır.

Anne Sütü

Bebeğinizdeki burun tıkanıklığını açmak için kolay ve doğal bir yöntem arıyorsanız, birkaç damla anne sütü işinizi görecektir. Ufak miktarda kullandığınız taktirde; anne sütü, bebeğin burnunu açmak doğal ve güvenilir bir tedavi yöntemdir. Bebeğinizin burnuna akıtacağınız birkaç damla anne sütü bebeğin sümüklerinin yumuşayıp, nefes almasını kolaylaştıracaktır.  Bu yöntemi doktoruna danışmadan uygulamayın

Bebeğin Uyurken Başının Yüksekte Olması

Tıkalı bir burundan nefes almanın en kolay yolu uyurken başı yukarı pozisyonda tutmaktır. Bebeğin başına küçük yastık koyarak, başını hafifçe yukarı kaldırmış olursunuz. Bu yöntem, bebeğe rahatlık verip daha güzel bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır.

Tuz solüsyonu

Uzmanlara göre, tuz solüsyonun yada tuzu suyu kullanmak bebeğin havayollarını açmaya yarayan uygun bir yöntemdir. Her bir burun deliğine koyacağınız tuz solüsyonu bebeğin sümüklerinin yumuşamasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda tuz solüsyonu bebeğin burnunun kurumaması için yardımcıdır. Tuz solüsyonları herhangi bir eczanede kolayca bulunabilir ve kolayca uygulanabilir. Soğuk algınlığı öksürük ilaçlarının, bebeğin bünyesi de çok ağır geleceğinden yeni doğanlar için tuz solüsyonu kullanılması daha güvenli olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here